FDPs attended by the Faculty during 2019-2020

Sl.No Staff Name Programme Attended Date Level
1. Dr. M. MARY HELTA DAISY Getting Started with Adobe photoshop 2019-07-27 National
2. Dr. M. MARY HELTA DAISY Big Data Analytics 2019-11-18

to

2019-11-22

State
3. Dr. A. MILTON TALE Course Design and Instruction of Engineering Course 2019-07-29

to

2019-09-20

National
4. S. CAROLINE International FDP on "Research Challenges and Innovations in Renewable Energy Systems" 2020-05-11

to

2020-05-16

International
5. Dr. S. MARIA SERAPHIN SUJITHA Getting started with adobe photoshop 2019-07-27 National
6. Dr. S. MARIA SERAPHIN SUJITHA Introduction to IOT 2019-07-29

To

2019-10-18

National
7. Dr. S. ABSA Getting Started with ADOBE PHOTOSHOP 2019-07-27 State
8. Dr. S. ABSA Introduction to Internet of Things 2019-07-29

To

2019-10-18

National
9. Dr. Y.R. ANNIE BESSANT FIVE DAY FDP on Recent trends in Biomedical Field Research Perspective 2020-04-26

To

2020-04-30

National
10. Dr. Y.R. ANNIE BESSANT One Week National Level Online Faculty Development Program On Innovation To Academicians 2020-05-11

To

2020-05-16

National
11. Dr. Y.R. ANNIE BESSANT Six days Faculty Development Programme on Challenges in higher education during post covid-19 2020-05-18

To

2020-05-23

National
12. Dr. Y.R. ANNIE BESSANT one week Faculty Development Programme on ?Emerging Areas in Manufacturing? 2020-05-25

To

2020-05-30

National
13. Dr. Y.R. ANNIE BESSANT INTRODUCTION TO INTERNET OF THINGS 2019-07-29

To

2019-10-18

National
14. Dr. Y.R. ANNIE BESSANT SIX DAY FACULTY DEVELOPMENT AND TRAINING PROGRAM ON BIG DATA ANALYTICS 2019-11-18

To

2019-11-23

State
15. Dr. Y.R. ANNIE BESSANT GETTING STARTED WITH ADOBE PHOTOSHOP 2019-07-27 State
16. Dr. D. JUDSON Modern techniques for wireless communication networks and signal processing 2019-08-19

To

2019-08-23

National
17. Dr. D. JUDSON To week FDP on fundamentals of machine learning, deep learning and their applications in cyber secu 2019-11-14

To

2019-11-28

National
18. C. RENIT Labview Basics 2020-01-24

To

2020-01-25

State
19. C. RENIT Data structures 2019-07-13 State
20. Dr. T. AJITHA LabVIEW Basics 2020-01-24

To

2020-01-25

State
21. Dr. T. AJITHA Getting started with PhotoShop 2019-07-27 State
22. Dr. B.C. PREETHI AN ENTREPRENEUR FOR EVERY FAMILY-AN AUDITOR FOR EVERY VILLAGE 2019-09-14 State
23. C. SHEEJA HEROBIN RANI Getting started with Adobe Photoshop 2019-07-27 State
24. A.C. JINISHA Getting started with Adobe photoshop 2019-07-27 State
25. A.C. JINISHA Internet of things 2019-07-29

To

2019-10-18

National
26. Dr. Y. MARY REEJA Big Data Analytics 2019-11-18

to

2019-11-22

State
27. Dr. Y. MARY REEJA Getting started with ADOBE photoshop 2019-07-27 State
28. V. FEMILA SAVIO VLSI chip design hands-on using open source EDA 2019-12-16

To

2019-12-20

National
29. V. FEMILA SAVIO Big data analytic 2019-11-18

to

2019-11-22

State
30. S. EDWIN LAWRENCE Getting started with ADOBE Photoshop 2019-07-27 State
31. S. EDWIN LAWRENCE EC8652 Wireless Communication 2019-12-02

To

2019-12-07

National
32. S. EDWIN LAWRENCE Big Data Analytics 2019-11-18

to

2019-11-22

State
33. R. FLORIN RAJA SINGH Big Data Analytics 2019-11-18

to

2019-11-22

State
34. R. FLORIN RAJA SINGH Getting started with adobe photoshop 2019-07-27 State
35. J ARUL KING Workshop on eSim, a First Course in the IoT Series for Teachers 2019-07-27 National
36. Dr. X. ASCAR DAVIX Green Communication Networks and Simulation of Wireless Networks using NS3 2019-12-02

To

2019-12-07

National
37. L. MACEAL TONY Getting started with ADOBE Photoshop 2019-07-27 State
38. E. CHRISTO ELJIN RAJ Electromagnetic Fields 2019-12-09

To

2019-12-14

State
39. STARWIN.M EC8451, Electomagnetic Fields 2019-12-09

To

2019-12-14

State
40. S. SELVIN PRADEEP KUMAR Wireless Communication 2019-12-02

To

2019-12-07

State

FDPs attended by the Faculty during 2018-2019

Sl.No Staff Name Programme Attended Date Level
1. Dr. M. MARY HELTA DAISY Microprocessor and Microcontroller 2019-06-10

to

2019-06-15

State
2. Dr. A. MILTON Outcome Based Learning, Methods and Strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

3. Dr. D. JERALDIN AUXILLIA Teaching and learning in Engineering 2019-02-25

to

2019-03-22

National
4. Dr. D. JERALDIN AUXILLIA Automatic control 2019-01-28

to

2019-03-22

National
5. Dr. D. JERALDIN AUXILLIA Outcome Based Learning, Methods and Strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
6. Dr. D. JERALDIN AUXILLIA Outcome based education in engineering, outcome assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
7. S. CAROLINE Outcome based education in engineering, outcome assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
8. S. CAROLINE Outcome Based Learning, Methods and Strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
9. S. CAROLINE Developing Employability skills using ICT tools 2018-09-10 International
10. Dr. S. MARIA SERAPHIN SUJITHA Outcome based learning, Methods and strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
11. Dr. S. MARIA SERAPHIN SUJITHA Outcome based education in engineering, outcome assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
12. Dr. Y.R. ANNIE BESSANT Microprocessor and Microcontroller 2019-06-10

To

2019-06-15

State
13. C. RENIT Outcome based education in engineering, outcome assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
14. C. RENIT Outcome Based Learning, Methods and Strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
15. Dr. T. AJITHA Outcome Based Education in Engineering,Outcome-Assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
16. Dr. T. AJITHA Outcome Based Learning, Methods and Strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
17. Dr. B.C. PREETHI Outcome Based Learning, Methods and Strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
18. Dr. B.C. PREETHI Outcome based education in engineering, outcome assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
19. Dr. B.C. PREETHI GETTING STARTED WITH ADOBE PHOTOSHOP 2019-06-27 State
20. C. SHEEJA HEROBIN RANI Outcome based education in engineering, outcome assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
21. C. SHEEJA HEROBIN RANI Outcome Based Learning, Methods and Strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
22. A.C. JINISHA outcome based learning methods and strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
23. A.C. JINISHA Outcome based education in engineering, outcome assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
24. A.C. JINISHA Project Management Concepts 2018-11-17 State
25. Dr. Y. MARY REEJA outcome based learning 2019-06-18 State
26. Dr. Y. MARY REEJA Outcome based education in engineering, outcome assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
27. V. FEMILA SAVIO outcome based learning, methods and strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
28. V. FEMILA SAVIO Outcome based education in engineering, outcome assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
29. S. EDWIN LAWRENCE Outcome based education in engineering, outcome assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
30. S. EDWIN LAWRENCE Outcome Based learning, methods and strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
31. R. FLORIN RAJA SINGH Outcome based education in engineering,outcome assessment evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
32. R. FLORIN RAJA SINGH Outcome Based Learning, Methods and Strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
33. R. FLORIN RAJA SINGH Grid and cloud computing 2018-11-19 State
34. T. MARY LITTLE FLOWER Research Challenges in Biosignal and Image Processing for medical and Health Sciences 2019-05-20

To

2019-06-01

State
35. T. MARY LITTLE FLOWER Outcome based education in engineering, outcome assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
36. T. MARY LITTLE FLOWER Outcome based learning ,methods and strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
37. A. ANITHA Outcome Based Education in Engineering,outcome assessment evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
38. A. ANITHA Outcome Based Learning, Methods and Strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
39. Dr. C. HELEN SULOCHANA Grid and cloud computing 2018-07-19

To

2018-07-20

National
40. J ARUL KING Outcome Based Learning, Methods and Strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
41. J ARUL KING Outcome based education in engineering, outcome assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
42. J ARUL KING Microprocessors and Microcontroller 2019-06-10

To

2019-06-15

State
43. Dr. X. ASCAR DAVIX FDP on Microprocessor and Microcontroller 2019-06-10

To

2019-06-15

State
44. L. MACEAL TONY Outcome based education in engineering, outcome assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
45. L. MACEAL TONY Outcome Based Learning, Methods and Strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
46. E. CHRISTO ELJIN RAJ Outcome Based Education in Engineering, Outcome-Assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
47. E. CHRISTO ELJIN RAJ Outcome Based Learning, Methods and Strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State
48. STARWIN.M Microprocessors and Microcontrollers 2019-06-10

To

2019-06-15

State
49. Dr. M. R. ARUN Computational Intelligence for Multimedia 2019-05-13

To

2019-05-17

National
50. Dr. M. R. ARUN Project Management Concepts 2018-07-27 National
51. S. SELVIN PRADEEP KUMAR Outcome based Education in Engineering, Outcome-Assessment-Evaluation 2019-06-06

to

2019-06-07

State
52. S. SELVIN PRADEEP KUMAR Outcome Based Learning, Methods and Strategies 2019-06-20

to

2019-06-22

State

FDPs attended by the Faculty during 2017-2018

Sl.No              Staff Name                  Programme   Attended date         Type          Level
   1.  Dr. C. Helen Sulochana  Outcome Based Education 18/06/2018
to
19/06/2018
 FDP  State
    2.  Dr. A. Milton  Outcome Based Education 18/06/2018
to
19/06/2018
 FDP  State
    3.  Dr. T. Latha   Outcome Based Education 18/06/2018
to
19/06/2018
 FDP  State
    4.  Dr. M. Mary Helta Daisy   Outcome Based Education 18/06/2018
to
19/06/2018
 FDP  State
    5.  Dr. D. Judson  Cryptography and Network Security 21-05-2018
to
27-05-2018
 FDP   State
    6.  Dr. D. Judson  Computational Enhancement Techniques in Forward and Inverse Problems  19-06-2018
to
23-06-2018
 FDP   National
    7.  Mr. Sahaya Stalin Jose  Data Science and Big Data Analytics  27-11-2017
to
01-12-2017
 FDP   State
    8. Ms. S. Caroline Special Electrical Machines 22-06-2018
to
29-06-2018
FDP   State
    9. Ms. S. Caroline Outcome Based Education 18/06/2018
to
19/06/2018
FDP   State
    10.  Ms. S. Mary Vasanthi  Outcome Based Education  18/06/2018
to
19/06/2018
 FDP   State
    11.  Ms. S. Absa  Outcome Based Education  18/06/2018
to
19/06/2018
 FDP   State
    12.  Ms. Y.R. Annie Bessant  Outcome Based Education  18/06/2018
to
19/06/2018
 FDP   State
    13.  Ms. C. Sheeja Herobin Rani  Outcome Based Education  18/06/2018
to
19/06/2018
 FDP   State
    14.  Ms. Y. Mary Reeja  Outcome Based Education  18/06/2018
to
19/06/2018
 FDP   State
    15.  Mr. R. Florin Raja Singh  Outcome Based Education  18/06/2018
to
19/06/2018
 FDP   State
    16.  Mr. S. Edwin Lawrence  Pedagogical Initiatives in outcome based Education  18/06/2018
to
23/06/2018
 FDP  National
    17.  Ms. R.L. Janne Helma  Outcome Based Education   18/06/2018
to
19/06/2018
 FDP  State
    18. Mr. Agnel Lvingston L.G.X Outcome Based Education  18/06/2018
to
19/06/2018
FDP State
    19. Ms. T. Mary Little Flower Outcome Based Education  18/06/2018
to
19/06/2018
FDP State
    20. Mr. J.Arul King Foundation Program in ICT for Education 03/08/2017
to
07/08/2017
FDP  National
    21. Mr. J.Arul King Circuit Theory 11/12/2017
to
17/12/2017
FDP State
    22. Mr. X. Ascar Davix Outcome Based Education 18/06/2018
to
19/06/2018
FDP State
    23. Mr. L. Maceal Tony Outcome Based Education 18/06/2018
to
19/06/2018
FDP State
    24. Mr. Christo Eljin Raj E. Circuit Theory 11/12/2017
to
17/12/2017
FDP State
    25. Mr. T. Denvar Pravin Joy Outcome Based Education 18/06/2018
to
19/06/2018
FDP State
    26. Mr. M. Starwin Principles of Digital Signal Processing 16/06/2018
to
22/06/2018
FDP State
    27. Mr. M. Starwin Program monitoring Office-Innovation & Entrepreneurship 04/10/2017
to
06/10/2017
FDP  State
    28. Mr. Selvin Pradeep Kumar S. Outcome Based Education 18/06/2018
to
19/06/2018
FDP State

 

FDPs attended by the Faculty during 2016-2017

Sl.No               Staff Name                Programme      Attended date        Type       Level
    1. Dr. Seldev Christopher C. Grid and Cloud Computing 19/07/2016  & 20/07/2016 FDP State
    2.  Dr. C. Helen Sulochana  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016  FDP  State
    3. Dr. Shajulin Benedict Grid and Cloud Computing 19/07/2016  & 20/07/2016 FDP State
    4.  Dr. T. Latha  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016  FDP  State
    5. Dr. A. Milton  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016  FDP  State
    6.  Dr. M. Mary Helta Daisy  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016  FDP  State
    7. Mr. C. John Moses  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016  FDP   State
    8.  Mr. Sahaya Stalin Jose  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016  FDP   State
    9. Ms. S. Caroline  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016 FDP   State
    10. Ms. S. Maria Seraphin Sujitha Grid and Cloud Computing 19/07/2016  & 20/07/2016 FDP State
    11.  Ms. S. Mary Vasanthi  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016  FDP  State
    12.  Ms. S. Absa  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016  FDP   State
    13.  Ms. Y.R. Annie Bessant  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016  FDP   State
    14. Mr. D. Judson Grid and Cloud Computing 19/07/2016  & 20/07/2016 FDP State
    15. Ms. B.C. Preethi Grid and Cloud Computing 19/07/2016  & 20/07/2016 FDP State
    16.  Ms. C. Sheeja Herobin Rani  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016  FDP  State
    17. Ms. A.C. Jinisha Grid and Cloud Computing 19/07/2016  & 20/07/2016 FDP State
    18.  Ms. Y. Mary Reeja  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016  FDP  State
    19.  Mr. R. Florin Raja Singh  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016  FDP   State
    20.  Mr. S. Edwin Lawrence  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016  FDP State
    21.  Ms. R.L. Janne Helma  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016  FDP  State
    22. Ms. V. Femila Savio  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016 FDP State
    23. Ms. T. Mary Little Flower  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016 FDP State
    24. Ms. A. Anitha Grid and Cloud Computing 19/07/2016  & 20/07/2016 FDP State
    25. Mr. J.Arul King  VWware vSphere:Skills for Operators 09/05/2017 &
13/06/2017
FDP State
    26. Mr. J.Arul King  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016 FDP State
    27. Mr. X. Ascar Davix  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016 FDP State
    28. Mr. L. Maceal Tony  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016 FDP State
    29. Mr. Christo EljinRaj E.  Data Science and Big Data Analytics  07/11/2016 &
11/11/2016
FDP State
    30. Mr. Christo EljinRaj E. Grid and Cloud Computing 19/07/2016  & 20/07/2016 FDP State
    31. Mr. T. Denvar Pravin Joy  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016 FDP State
    32. Mr. M. Starwin  Grid and Cloud Computing  19/07/2016  & 20/07/2016 FDP State

FDPs attended by the Faculty during 2015-2016

Sl.No                Staff Name           Programme    Attended date      Type      Level
     1. Dr. Seldev Christopher C.  Mobile Application Development  12-11-2015 &
13-11-2015
FDP State
    2.  Dr. C. Helen Sulochana  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
 FDP  State
    3. Dr. Shajulin Benedict  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
FDP State
    4.  Dr. T. Latha  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
 FDP  State
    5. Dr. A. Milton  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
 FDP  State
    6. Dr. A. Milton Discrete time systems and signal processing 14-11-2015 FDTP State
    7.  Dr. M. Mary Helta Daisy  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
 FDP  State
    8. Mr. C. John Moses  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
 FDP   State
    9.  Mr. Sahaya Stalin Jose  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
 FDP   State
   10. Mr. Sahaya Stalin Jose Mobile App Development 06-07-2015 &
10-07-2015
FDP State
   11. Ms. S. Caroline  Learning through Management Games  21-08-2015 FDP   State
   12. Ms. S. Caroline Mobile Application Development  12-11-2015 &
13-11-2015
FDP State
   13. Ms. S. Maria Seraphin Sujitha  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
FDP State
   14.  Ms. S. Mary Vasanthi  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
 FDP  State
   15.  Ms. S. Absa  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
 FDP   State
   16.  Ms. Y.R. Annie Bessant  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
 FDP   State
   17. Mr. D. Judson  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
FDP State
  18. Ms.  T. Ajitha Mobile Application Development  12-11-2015 &
13-11-2015
FDP State
   19.  Ms. C. Sheeja Herobin Rani  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
FDP State
   20.  Ms. Y. Mary Reeja  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
 FDP  State
   21.  Mr. R. Florin Raja Singh  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
 FDP   State
   22.  Mr. S. Edwin Lawrence  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
 FDP State
   23.  Ms. R.L. Janne Helma  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
 FDP  State
  24. Ms. T. Mary Little Flower  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
FDP State
   25. Ms. A. Anitha  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
FDP State
   26. Mr. J.Arul King  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
FDP State
   27. Mr. J.Arul King  Mobile App Development  06-07-2015 &
10-07-2015
FDP State
   28. Mr. X. Ascar Davix  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
FDP State
   29. Mr. L. Maceal Tony  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
FDP State
   30. Mr. Christo EljinRaj E.  Mobile Application Development   12-11-2015 &
13-11-2015
FDP State