Picture4

List of Students completed online course

Sl. No Name of the student Year Platform Name of the course
1 Ron Samuel II Coursera Mechanics of Materials I : Fundamentals of Stress & Strain and Axial Loading
2 Abisha S III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
3 Adlin Sneha D L III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
4 Akshaya A T III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
5 Alin Joe J A III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
6 Anancio J C III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
7 Cinu Selva S III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
8 Soorach Antony Abilash G III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
9 Jairesh Ahalan J III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
10 Jasnoe Daniel E III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
11 Kavya U A III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
12 Jelena Blessie J III Coursera Introduction to Household Water Treatment and Safe Storage
Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
13 Sahaya Saajan III Coursera Introduction to Household Water Treatment and Safe Storage
Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
14 Shalom E III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
15 Shane Brutelin J III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
16 Shibin R S III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
17 Steni Retnam III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
18 Vaikunda Vijayan III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
19 Deepika R K III Coursera Introduction to Household Water Treatment and Safe Storage
Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
20 Rejenold S III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
21 Vinothini S III Coursera Introduction to Household Water Treatment and Safe Storage
Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
22 Shahana C A III Coursera Introduction to Household Water Treatment and Safe Storage
23 Pramoth Mahajan K III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
24 Kirubens S S III Spoken Tutorial, IIT Bombay QGIS
25 Babi P IV Coursera Renewable Energy and Green Building Entrepreneurship.
Mechanics of Materials I : Fundamentals of Stress & Strain and Axial Loading
26 Christy Maria Helen S IV Coursera Mechanics of Materials I : Fundamentals of Stress & Strain and Axial Loading
27 Karishma P R IV Coursera Introduction to Household Water Treatment and Safe Storage
Mechanics of Materials I : Fundamentals of Stress & Strain and Axial Loading
28 Ashiya Steffi IV Coursera Introduction to Household Water Treatment and Safe Storage
29 Benisha V IV Coursera Introduction to Household Water Treatment and Safe Storage
30 Nikhil Joe V IV Coursera Introduction to Household Water Treatment and Safe Storage
Mechanics of Materials I : Fundamentals of Stress & Strain and Axial Loading
Academic year Roll No. Name of the student Title of the paper/project Organizer  

Date

 

Prize
2022-2023  

 

401921

Jashni Christina Castro S V Paper Presentation Ponjesly College of Engineering 29-04-2023 First Prize
2022-2023 402002

402011

 

Abina  V

Heleena V J

Brick and wall Ponjesly College of Engineering 29-04-2023 Third Prize
2022-2023 401921 Jashni Christina Castro S V Breaking the codes Ponjesly College of Engineering 29-04-2023 Third Prize
2022-2023 402011 Heleena V J spell bee Ponjesly College of Engineering 29-04-2023 Third Prize
2022-2023  

 

401921

Jashni Christina Castro S V Paper Presentation Mar Ephream College of Engineering 02-05-2023 First Prize
2022-2023 402007

402034

Daniesh Frady J A

Rojin Raj S

Bob the builder Mar Ephream College of Engineering 02-05-2023 First Prize
2022-2023  

 

402011

Heleena V J PosterPresentation Mar Ephream College of Engineering 02-05-2023 Second Prize
2022-2023  

 

402011

Heleena V J Code cracking Mar Ephream College of Engineering 02-05-2023 Second Prize
2022-2023  

 

401921

Jashni Christina Castro S V Paper Presentation Government College of Engineering, Tirunelveli. 10-05-2023 SecondPrize
2022-2023  

 

401921

Jashni Christina Castro S V Code braking Government College of Engineering, Tirunelveli. 10-05-2023 Second Prize
2022-2023  

 

402033

Reshual Ratheesh Tresure hunt Government College of Engineering, Tirunelveli. 10-05-2023 First Prize
2022-2023  

 

401921

Jashni Christina Castro S V Paper Presentation Arunachala College of Engineering, Vellichanthai 25-03-2023 First Prize
2022-2023  

 

402002

Abina  V  Technical Quiz Arunachala College of Engineering, Vellichanthai 25-03-2023 Third Prize
2022-2023  

 

402009

Divin Siju K  Technical Quiz CSI Institute of Technology, Thovalai 23-03-2023 Second Prize
2022-2023  

 

401921

Jashni Christina Castro S V Paper Presentation CSI Institute of Technology, Thovalai 23-03-2023 Third Prize
2022-2023  

 

402011

Heleena V J Brick &Wall CSI Institute of Technology, Thovalai 23-03-2023 Third Prize
2022-2023  

 

402002

Abina  V Brick &Wall CSI Institute of Technology, Thovalai 23-03-2023 Third Prize
2022-2023  

 

402034

Rojin Raj S Brick &Wall CSI Institute of Technology, Thovalai 23-03-2023 first Prize
2022-2023  

 

402007

Daniesh Frady J A Brick &Wall CSI Institute of Technology, Thovalai 23-03-2023 first Prize
2022-2023  

 

402011

Heleena V J Technical Quiz Rajas Institute of Technology, Ozhuginasery 08-03-2023 Third Prize
2022-2023  

 

402002

Abina  V Technical Quiz Rajas Institute of Technology, Ozhuginasery 08-03-2023 Second Prize
2022-2023  

 

401921

Jashni Christina Castro S V Paper Presentation and  Technical Quiz Rajas Institute of Technology, Ozhuginasery 08-03-2023 first prize
2022-2023  

 

402037

Rajlin Gisnu R Bridge battle event Anna University, Chennai (CIVILISATION’23) 02-03-2023 Third Prize
2022-2023  

 

402009

Divin Siju K Bridge battle event Anna University, Chennai (CIVILISATION’23) 02-03-2023 Third Prize
2022-2023  

 

402014

Jeremy Rojer J Bridge battle event Anna University, Chennai (CIVILISATION’23) 02-03-2023 Third Prize
2022-2023  

 

402007

Daniesh Frady J A Bridge battle event Anna University, Chennai (CIVILISATION’23) 02-03-2023 Third Prize
2022-2023  

 

401921

Jashni Christina Castro S V Anna University zone 19 Athletic meet. Anna University 23-11-2022 Gold Medal - Shotput

Gold Medal – Discus Throw

 

2021-2022  

 

491901

Ilanthalir A Paper Presentation Civil Engineers Association of  Kanyakumari District. 23-11-2022 Gold Medal - Shotput

Gold Medal – Discus Throw

 

2021-2022  

 

422011

Judy A S Paper Presentation Civil Engineers Association of  Kanyakumari District. 23-11-2022 Gold Medal - Shotput

Gold Medal – Discus Throw

 

2019-2020  

 

401621

Christabel Rose J. Poster Presentation during national level Technical Symposium ‘LIVIC” 19. ROHINI College of Engineering & Technology, Nagercoil 25-02-2019 Second Prize
2019-2020 401626 Eldon Venisha W.M. Poster Presentation during national level Technical Symposium ‘LIVIC” 19 Rohini College of Engineering & Technology, Nagercoil 25-02-2019 Second Prize
2019-2020 401626 Eldon Venisha W.M. Poster Presentation during national level Technical Symposium ‘LIVIC” 19 Rohini College of Engineering & Technology, Nagercoil 25-02-2019 Second Prize
2019-2020 401743 Lithiya W. Technical Quize in the Technical Symposium Loyola Institute of Technology & Science. 25-02-2019 First Prize
2019-2020 401717 Benila Grace. B. V Treasure Hunt in the Technical Symposium Loyola Institute of Technology & Science. 25-02-2019 First Prize
2019-2020 401621 Christebel rose J Connection Loyola Institute of Technology & Science 25-02-2019 Second  Prize
2019-2020 401626 Eldon Venisha WM Connection Loyola Institute of Technology & Science 25-02-2019 Second  Prize
2019-2020 401621 Christebel rose J Technical Quiz Loyola Institute of Technology & Science 25-02-2019 First  Prize
2019-2020 401626 Eldon Venisha WM Technical Quiz Loyola Institute of Technology & Science 25-02-2019 First  Prize
2019-2020  

 

401621

Christabel Rose J. Poster Presentation during national level Technical Symposium ‘LIVIC” 19. ROHINI College of Engineering & Technology, Nagercoil 25-02-2019 Second Prize
2019-2020 401626 Eldon Venisha W.M. Poster Presentation during national level Technical Symposium ‘LIVIC” 19 Rohini College of Engineering & Technology, Nagercoil 25-02-2019 Second Prize
2019-2020 401743 Lithiya W. Technical Quize in the Technical Symposium Loyola Institute of Technology & Science. 25-02-2019 First Prize
2019-2020 401717 Benila Grace. B. V Treasure Hunt in the Technical Symposium Loyola Institute of Technology & Science. 25-02-2019 First Prize
2019-2020 401621 Christebel rose J Connection Loyola Institute of Technology & Science 25-02-2019 Second  Prize
2019-2020 401626 Eldon Venisha WM Connection Loyola Institute of Technology & Science 25-02-2019 Second  Prize
2019-2020 401621 Christebel rose J Technical Quiz Loyola Institute of Technology & Science 25-02-2019 First  Prize
2019-2020 401626 Eldon Venisha WM Technical Quiz Loyola Institute of Technology & Science 25-02-2019 First  Prize
2018-2019 401743 Lithiya W. Technical Quize in the Technical Symposium Loyola Institute of Technology & Science. 30-08-2019 First Prize
2018-2019 401717 Benila Grace. B. V Treasure Hunt, Technical Symposium Loyola Institute of Technology & Science. 30-08-2019 First Prize
2017-2018 401418 Berlisha J. -- IET KKLN Local Network, Kanyakumari 2017-2018 Best Academic performer
2017-2018  

401559

Trishia Babu Paper presentation  in technical symposium CONSTRUCT 2K18 Annai Vailankanni college of Engineering, Azhagappapuram 28-02-2018 Second prize
2017-2018 401553 Sunmuga Subathra S. Paper presentation in Symposium CONSTRUCT 2K18 Annai Vailankanni college of Engineering, Azhagappapuram 28-02-2018 Second prize
2017-2018 401470 Bagavathi V.A. CADD Drafting in Technical symposium  TIVIRA 2K18 Arunachala College of Engineering for Woman, Manavilai. 23-02-2018 Second prize
2017-2018 401418 Berlisha J. Technical Quiz Arunachala College of Engineering for Woman, Manavilai. 23-02-2018 Second prize
2017-2018 401421 V. Bozna Technical Quiz Arunachala College of Engineering for Woman, Manavilai. 23-02-2018 Second prize
2017-2018 401418 Berlisha J. Paper presentation in Technical symposium TIVIRA 2K18 Arunachala College of Engineering for Woman, Manavilai. 23-02-2018 Second prize
2017-2018 401421 Bozna V. Paper presentation in Technical symposium TIVIRA 2K18 Arunachala College of Engineering for Woman, Manavilai. 23-02-2018 Second prize
2017-2018 401418 Berlisha J. poster presentation during technical symposium TIVIRA 2K18 Arunachala College of Engineering for Woman, Manavilai. 23-02-2018 Second prize
2017-2018 401418 Berlisha J. CADD drafting  inTechnical workshop INKESTA- 2K18. CSI Institute of technology, Thovalai 09-02-2018 Third prize
2017-2018 401470 Bagavathi V.A. CADD modelling in Technical symposium SQUADRA 2K18 Rohini college of Engineering and Technology, Anjugamam 05-02-2018 Second prize
2017-2018 401421 Bozna V. Code cracking in

Technical symposium SQUADRA 2K18

Rohini college of Engineering and Technology, Anjugamam 05-02-2018 First prize
2017-2018 401418 Berlisha J. Code cracking, Technical symposium SQUADRA 2K18 Rohini college of Engineering and Technology, Anjugamam 05-02-2018 Second prize
2016-2017 401421 V.Bozna technical quiz Arunachala college of Engineering for Women 17-02-2017 Second Prize
2016-2017 401418 J.Berlisha CODE Cracking Arunachala college of Engineering for Women 17-02-2017 Second Prize
2015-2016 401418 J. Berlisha Connections Arunachala College of Engineering for Women 22-03-2016 First Prize
2015-2016 401418 J. Berlisha Technical Quiz Arunachala College of Engineering for Women 22-03-2016 Second Prize
2013-2014 401029 C.Rexin Technical Quiz Government College of Engineering Thirunelveli 22-01-2013 First Prize
2013-2014 401048 M. Joby Technical Quiz Government College of Engineering Thirunelveli 22-01-2013 First Prize
2013-2014 401050 C. Ajis Gnana CAD Drafting C.S.I Institute of technology 22-01-2013 First Prize

Students' achievements in extra-curricular activities

Academic year Roll No. Name of the student Name of the event Organizer Date

 

Prize won

 

2012-2013 401206 A.Anila Alex Essay writing National Voters day 25-01-2013 Second Prize
2013-2014 401309 Anju Light Music-solo Kumari KalaiKazhagam 5-10-2013  

Second Prize

2012-2013 401174 R. Anitha Folk Dance Nesamony Memorial Christian 7-3-2014 Third Prize
2012-2013 401174 R. Anitha Group dance KumariKalaiKazhagam

 

8-10-2013 First Prize
2013-2014 401107 S.M. AlbinBensikar Group Dance KumariKalaiKazhagam

 

8-10-2013 Second Prize
2013-2014 401174 R.Anitha narthanam’14 Nesamony Memorial Christian college 7-3-2014 Third Prize
2013-2014 401174 R.Anitha Group Dance Rotary Club 2013 First Prize
2013-2014 401174 R.Anitha Folk Dance Group Womens Christian college 9-10-2013 Second Prize
2013-2014 401309 Anju Group song Kumari KalaiKazhagam 17-10-2014 First Prize
2014-2015 401107 S.M. AlbinBensikar

 

Group song American University of India 26-02-2015 Third Prize
2014-2015 401309 S.Anju Group song KumariKalaiKazhagam 2015 First Prize
2014-2015 401309 S.Anju Light Music-solo KumariKalaiKazhagam 17-10-2014 Second Prize
2014-2015 401329 J. JeffyPravitha Group song KumariKalaiKazhagam 12-12-2015 First Prize
2014-2015 401353 S.J.SilvaPrasanth Essay, Poetry, drawing, Slogan National voters day 25-01-2015 Second Prize
2014-2015 S.J.SilvaPrasanth Clay Modelling Nesamony Memorial Christian college 7-02-2015 First Prize
2014-2015 401309 S. Anju Group dance Rotary Club of Nagercoil South 2015 First Prize
2014-2015 401329 J. JeffyPravitha Mono Act Women’s Christian college 7-3-2014 Third Prize
2014-2015 401333 Joel Joseph.J keyboard playing Kumari kalai kalagam 2-12-2014 Third prize
2014-2015 401333 Joel Joseph.J drawing Kumari kalai kalagam 2015 First Prize
2014-2015 401333 Joel Joseph.J Clay modelling Nesamony memorial Christian college 7-2-2015 First Prize
2014-2015 401333 Joel Joseph.J Pencil sketch Nesamony memorial Christian college 7-2-2015 First Prize
2014-2015 401333 Joel Joseph.J drawing conducted press club of kanyakumari district 2015 Third prize
2014-2015 401174 R.Anitha Group Dance KumariKalaiKazhagam 2-12-2014 First Prize
2015-2016 401422 J. Carlton Suraj Group dance American University 25-02-2016 Second prize
2015-2016 401309 S. Anju Group dance Nesamony Memorial Christian college 19,20-02-2016 First Prize
2015-2016 401353 S.J. Silva Prasanth Vegetable Carving Nesamony Memorial Christian college 19,20-02-2016 Third Prize
2015-2016 401309 S. Anju Group song KumariKalaiKazhagam 10-12-2016 First Prize
2015-2016 401309 S. Anju Light Music-solo KumariKalaiKazhagam 10-12-2016 Third Prize
2015-2016 401309 S. Anju Group song KumariKalaiKazhagam 12-12-2015 First Prize
2015-2016 401309 S. Anju singing KumariKalaiKazhagam 10-12-2016 First Prize
2015-2016 401309 S. Anju singing St.Alphonsa academy 16-07-2016 First Prize
2015-2016 401353 S.J. Silva Prasanth Rangoli Rotary Club of Nagercoil South 2016 Second Prize
2015-2016 401353 S.J. Silva Prasanth Vegetable Carving Rotary Club of Nagercoil South 2016 First Prize
2015-2016 401422 J. Carlton Suraj Group dance Rotary Club of Nagercoil South 2016 Second Prize
2015-2016 401422 J. Carlton Suraj Group dance Nesamony Memorial Christian college 19,20-02-2016 Second Prize
2015-2016 401422 J. Carlton Suraj Dance  Nesamony Memorial Christian college 19,20-02-2016 Awarded as a super dancer
2015-2016 401422 J. Carlton Suraj Folk dance Nesamony Memorial Christian college 19,20-02-2016 Third Prize
2015-2016 401422 J. Carlton Suraj Variety dance Women’s Christian college 24-02-2016 Third Prize
2015-2016 401407 S.M.Anu Poetry writing National Voters day 25-01-2015 First Prize
2015-2016 401407 S.M.Anu vegetable carving Rotary club of nagercoil 2016 First Prize
2015-2016 401407 S.M.Anu GROUP DANCE Rotary club of nagercoil 2016 THIRD Prize
2015-2016 401125 M.S.Glasdsen Daniel Group Song Rotary club of Nagercoil 2016 First Prize
2015-2016 401339 Moti Gowthem Group dance Rotary club Nagercoil 2016 Second Prize
2015-2016 401107  

S.M. AlbinBensikar

 

Group song American University of India 25-2-2016 Third Prize
2016-2017 401422 J. Carlton Suraj Group dance American University of India 25-2-2016 Second prize
2016-2017 401309 S. Anju Group Song Nesamony Memorial Christian college 17,18-02-2018 First Prize
2016-2017 401353 S.J. Silva Prasanth Vegetable Carving Nesamony Memorial Christian college 17,18-02-2018 Sceond Prize
2016-2017 401309 S. Anju Group song Kumari KalaiKazhagam 19-10-2016 Third Prize
2016-2017 401353 S.J. Silva Prasanth clay modeling Nesamony Memorial Christian college 17,18-02-2018 Second Prize
2016-2017 401407 S.M.Anu Vegetable Carving Nesamony Memorial Christian college 17,18-02-2018 First  Prize
2016-2017 401309 S.Anju Karnatic Scott Christian College 10-02-2017 First  Prize
2017-2018

 

401630 Greeshma C.M. Group dance (western) competition in the MAR FESTSA’18 Mar Ephraem College of Engineering and Technology, Marthandam 27-02-2018 Second prize
2017-2018 401505 Allan Dev R Anna University, 19th zone Basketball Tournament MarEpeream College of Engineering 2018 Silver Medal
2017-2018 401668 Ramdharson R Kanyakumari District Amateure Body Building Association, Mr. Kanyakumari 2018 VIP Health Centre, Nagercoil 2018 Third
2017-2018 401668 Ramdharson R Thoothukudi District Amateure Body Building Association, Mr. Sharp 2018 St. Micheal Community Hall, Thoothukudi 2018 First
2017-2018 401668 Ramdharson R Tamilnadu Amateure Body Building Association, KANAGU CLASSICS 2018 Nadar Mandapam, Pattabiram, Chennai 2018 Fourth
2018-2019 401717 Benila Grace. B. V Western Dance, State Level Inter Collegiate Cultural Fest, Yuva 2018 Rohini College of Engineering & Technology. 2018 First Prize
2018-2019 401624 Deniston I Anna University, 19th zone        Football Tournament University college of  Engineering , Nagercoil 2019 Runner up
2018-2019 401504 Aldo Geo S Anna University, 19th zone        Football Tournament University college of  Engineering , Nagercoil 2019 Runner up
2018-2019 401721 Denith J Anna University, 19th zone        Football Tournament University college of  Engineering , Nagercoil 2019 Runner up
2018-2019 401603 Adarsh M S Anna University,19th zone  Cricket Tournament University college of  Engineering , Nagercoil 2019 Third
2018-2019 401668 Ramdharson R Anna University Inter zone Best Physic competition AVC College of Engineering. Mailaduthurai  Tamil nadu 2019 Fourth place
2018-2019 401668 Ramdharson R Tirunelveli District Body Builders Association, Mr. South Tamilnadu 2018 Nehruji Kalaiarangam, Palayamkottai 2019 Third
2018-2019 401668 Ramdharson R Kanyakumari District Amateure Body Building Association, Mr. Kanyakumari 2019 VIP Health Centre, Nagercoil 2019 Third
2018-2019 401668 Ramdharson R Tamilnadu Amateure Body Building Association, Body Building Championship Coimbatore 2019 Second
2018-2019 401663 Beril Shelin R S Anna University, 19th zone        Football Tournament University college of  Engineering , Nagercoil 2019 Runner up
2019-2020 401603 Adarsh M S Anna University,19th zone  Cricket Tournament University college of  Engineering , Nagercoil 2020 Silver Medal
2019-2020 401751 Nithin T Anna University,19th zone  Cricket Tournament University college of  Engineering , Nagercoil 2020 Silver Medal
2019-2020 401921 V. Jashni Christina Castro Shot put and Discuss throw in Anna university, 19th zone Athletic meet Cape Institute of Technology 2020 Gold medal