Students' achievements in co-curricular activities

(Inter College)

2019-2020

Sl.No Roll No. Name of the student Award/ Title of the paper/project
1. 501630 Akhil Jinu.T.P First Prize - Web Design, Stella Mary’s College of Engineering
2. 501739 Sanjana Satheesh.S Second Prize – Debugging, Stella Mary’s College of Engineering
3. 501713 Mr.R.Anish Gnanamoni.R Third Prize - Web Design, Stella Mary’s College of Engineering

2018-2019

Sl.No Roll No. Name of the student Award/ Title of the paper/project
1.      501521 Mr.P.Ebin D-Grade Award-Skilledge- Web Designing & Scripting, Skill Tester, ICT Academy

2017-2018

Sl.No Roll No. Name of the student Award/ Title of the paper/project
1. 501508

 

Mr.A.Anish First Prize – Debugging, INNOVIZ2018,C.S.I. Institute of Technology, Thovalai
2. 501501

 

Mr.V.K.Aadith Second Prize-Quiz- INNOVIZ2018,C.S.I. Institute of Technology, Thovalai
3. 501515 Mr.H.Azif Rahman Third Prize – Debugging, INNOVIZ2018,C.S.I. Institute of Technology, Thovalai
4. 501420 Mr.Z.Mohammed Siad Second Prize-Website Design, e-spart,Rohini College of Engineering & Technology
5. 501420 Mr.Z.Mohammed Siad Second Prize-Programming, e-spart, Rohini College of Engineering & Technology
6. 501401 Miss.Ajitha.D First Prize-Programming,e-spart, Rohini College of Engineering & Technology
7. 501538

 

Mr.Sahaya Godson First Prize-HACKING, e-spart, Rohini College of Engineering & Technology
8. 501515

 

Azif RAHMAN.H Third Prize – Debugging, INNOVIZ2018,C.S.I. Institute of Technology, Thovalai

2016-2017

Sl.No Roll No. Name of the student Award/ Title of the paper/project
1. 501308

 

Densi Monika.M Second Prize-Paper Expo, Ponjesly college of Engineering
2. 501322 Sahaya Aasin Santhiya.X Second Prize-Paper Expo, Ponjesly college of Engineering
3. 501502

 

Abbas Mohammed Second Prize-Technical Quiz C.S.I. Institute of Technology
4. 501537

 

Sachin Second Prize-Technical Quiz, C.S.I. Institute of Technology
5. 501420 Siad First Prize-Web Designing, C.S.I. Institute of Technology

2015-2016

Sl.No Roll No. Name of the student Award/ Title of the paper/project
1. 501238

 

V.B.Prathesha Third Prize-Hon’ble Chief Minister Award, Government of Tamilnadu
2. 501241 R.Refancia Kajol Third Prize-Hon’ble Chief Minister Award, Government of Tamilnadu
3. 501239 M.G.Priyanka Third Prize-Hon’ble Chief Minister Award, Government of Tamilnadu
4. 501247 Sruthi.R Nambi Third Prize-Hon’ble Chief Minister Award, Government of Tamilnadu
5. 501249 R.Vidhya Third Prize-Hon’ble Chief Minister Award, Government of Tamilnadu
6. 501242 A.Sahaya Shamly Third Prize-Hon’ble Chief Minister Award, Government of Tamilnadu
7. 501251 A.R.Flaminu Fathima Third Prize-Hon’ble Chief Minister Award, Government of Tamilnadu
8. 501233 J. Mary Jency Third Prize-Hon’ble Chief Minister Award, Government of Tamilnadu
9. 501116 Darshini Darwin Richard.E..Merwin Scholarship award, IEEE $1000
10. 501334 Tanya Carina Stanley Second Prize-Young Entrepreneurs Challenge, Oliver G Foundation
11. 501229 Maanickavasagham.N.S Second Prize-Crime Scene Investigation, Sathyabama University

2014-2015

Sl.No Roll No. Name of the student Award/ Title of the paper/project
1. 501205 Aishwarya Rani Second Prize-Paper Presentation, NI University
2. 501250 Vincy A. Sariga Vincent A.V Second Prize-Paper Presentation, NI University
3. 501229 Maanickavasagham.N.S Second Prize-Paper Presentation, Cape Institute of Technology

2013-2014

Sl.No Roll No. Name of the student Award/ Title of the paper/project
1. 501048 B.Rubika Second Prize-Paper Presentation, Cape Institute of Technology
2. 501031 M.S.Jose Joel Second Prize-Quiz, Cape Institute of Technology
3. 501219 Hathim.H Second Prize-Hacking, Vins Christian College of Engineering
4. 501229 Maanickavasagham.N.S Second Prize-Hacking, Vins Christian College of Engineering
5. 501020 Brinda.J Third Prize-National Level Robotics Championship, RoboSapiens

 

Student Achievements in MOOC Courses

2019-2020

Sl.No Roll No. Name of the student Award/ Title of the paper/project Organizer
1.   501815 Ms.S.Sanjana Elite Award – NPTEL online course on Programming in Java IIT Kharagpur
2. 501606 Mr.R.Ajay Elite Award – NPTEL online course on Ethical Hacking IIT Kharagpur

 2018-2019

Sl.No Roll No. Name of the student Award/ Title of the paper/project Organizer

1.

501815 Ms.S.Sanjana Elite Award – NPTEL online course on Programming in Java IIT Kharagpur

2.

501606 Mr.R.Ajay Elite Award – NPTEL online course on Ethical Hacking IIT Kharagpur

3.

501740 Ms. S.Santhiya Elite + Gold and Topper of 1 % – NPTEL online course on Introduction to Internet of Things. IIT Kharagpur

4.

501710 Ms. Alvina Cynthia Elite + Silver – NPTEL online course on Introduction to Internet of Things. IIT Kharagpur

5.

501618 Ms.R.Dhanalakshmi Elite + Gold – NPTEL online course on Introduction to Internet of Things. IIT Kharagpur

6.

501614 Ms.Brainis Vinslet Michael Elite Award– NPTEL online course on Introduction to Internet of Things. IIT Kharagpur

7.

501615 Ms. R.J.Brisona Elite + Silver – NPTEL online course on Introduction to Internet of Things. IIT Kharagpur

8.

501605 Mr. Ajay Nagaraj Successfully– NPTEL online course on Introduction to Internet of Things. IIT Kharagpur

 

Students' achievements in co-curricular activities

(Intra College)

2018-2019

Sl.No Roll No. Name of the student Award/ Title of the paper/project
1.  501506 Miss.R.Aishwarya Fathima Best Project Award-Tech Project, TechFest 2019, SXCCE
2. 501525 Miss.A.Jasper Helen First Prize- Project Presentation, IT Dept, SXCCE
3. 501525 Miss.A.Jasper Helen Second Prize- Technical Quiz, IT Dept, SXCCE
4. 501525 Miss.A.Jasper Helen Fathima Best Project Award-Tech Project, TechFest 2019, SXCCE
5. 501530 Miss. R.Kowsalya Best Outgoing Student- College Day, SXCCE
6. 501542 Miss.R.M.Saranya First Prize- Project Presentation, BRIGITZ, SXCCE
7. 501536 Mr.R.Rejish Second Prize-Project Presentation, BRIGITZ
8. 501506 Miss.R.Aishwarya Second Prize- Technical Quiz, BRIGITZ, SXCCE
9. 501630 Miss.P.Neshma Second Prize- Project Presentation, BRIGITZ, SXCCE
10. 501606 Mr.R.Ajay Second Prize- Technical Quiz, BRIGITZ, SXCCE
11. 501624 Miss.R.Jonisha First prize-Poster Presentation, BRIGITZ, SXCCE
12. 501617 Miss.B.S.Deepthi Third prize -Tech Present competition, TechFest 2019, SXCCE
13. 501627 Miss.A.Melbiya Second Prize- Poster Presentation, BRIGITZ, SXCCE
14. 501635 Miss.R.Sankavi Second Prize- Poster Presentation, BRIGITZ, SXCCE
15. 501638 Miss.S.Soundarya First Prize- Poster Presentation, BRIGITZ, SXCCE
16. 501619 Mr.Gifson Saju Second Prize-Project Presentation, BRIGITZ, SXCCE
17. 501636 Miss.S.Shyama Second Prize- Technical Quiz, BRIGITZ, SXCCE
18. 501611 Mr.Ashik A. Ashok Second Prize- Project Presentation, BRIGITZ, SXCCE

2017-2018

Sl.No Roll No. Name of the student Award/ Title of the paper/project
1. 501530 Miss. R.Kowsalya First Rank in 6th Semester- College Day, SXCCE
2. 501536 Mr.R.Rejish Voracious Reader Award-Excellent Library Usage, Presentation, SXCCE
3. 501420 Mr.Z.Mohamed Siad Fathima Best Project of the Year-Third Position-TechFest 2018, SXCCE
4. 501421 Miss.T.M.Monisha Fathima Best Project of the Year-Third Position-TechFest 2018, SXCCE
5. 501422 Mr.Nishath G.Raj Fathima Best Project of the Year-Third Position-TechFest 2018, SXCCE
6. 501423 Miss.M.K.Pavithra Fathima Best Project-Annual Day 2018, SXCCE
7. 501406 Miss.P.Benita Shiny Fathima Best Project of the Year-First Position-TechFest 2018, SXCCE
8. 501414 Miss.Julita Justin Fathima Best Project of the Year-Second Position-TechFest 2018, SXCCE
9. 501401 Miss.D.Ajitha Fathima Best Project of the Year-First Position-TechFest 2018, SXCCE
10. 501525 Miss.A.Jasper Helen First Prize- Coding,TechBeta2018, BRIGITZ,SXCCE
11. 501525 Miss.A.Jasper Helen First Rank in 5th Semester-Annual Day 2018, SXCCE
12. 501525 Miss.A.Jasper Helen Second Rank in 6th Semester-Annual Day 2018,SXCCE
13. 501506 Miss.R.Aishwarya Second Rank in 5th Semester-Annual Day 2018, SXCCE
14. 501615 Miss.R.J.Brisona Second Rank in 3rd Semester – College Day,SXCCE
15. 501615 Miss.R.J.Brisona First Rank in 4th Semester – College Day,SXCCE

2016-2017

Sl.No Roll No. Name of the student Award/ Title of the paper/project
1. 501303 AROCKIYA SIMIL SHARINA Second Position – Technical Mime, SXCCE
2. 501308 DENCI MONIKA.M Second Position – Technical Mime, SXCCE
3. 501302 ANUSHA P.R Second Position – Technical Mime, SXCCE

 2015-2016

Sl.No Roll No. Name of the student Award/ Title of the paper/project
1. 501227 Liji. Silvester First Prize-Project Presentation,TechBeta, BRIGITZ
2. 501258 D.M.Shyni First Prize-Project Presentation,TechBeta, BRIGITZ
3. 501221 Irin Joy First Prize-Project Presentation,TechBeta, BRIGITZ
4. 501240 S.M.Radhika First Prize-Project Presentation,TechBeta, BRIGITZ
5. 501209 Anuska Victo Peter Second Prize-Project Presentation,TechBeta, BRIGITZ
6. 501216 C. Darsha Second Prize-Project Presentation,TechBeta, BRIGITZ
7. 501243 J. Seetha Lekshmi Second Prize-Project Presentation,TechBeta, BRIGITZ
8. 501221 Irin Joy Second Prize-Web Designing,TechBeta, BRIGITZ
9. 501250 Vincy A. Sariga Vincent A.V Second Prize-Web Designing,TechBeta BRIGITZ
10. 501213 R. Bencika First Prize-Coding,TechBeta, BRIGITZ
11. 501250 Vincy A. Sariga Vincent A.V Second Prize-Coding,TechBeta, BRIGITZ
12. 501258 D.M.Shyni Second Prize-Coding,TechBeta, BRIGITZ
13. 501408 R.Binusha Second Prize-Quiz, TechBeta, BRIGITZ
14. 501250 Vincy A. Sariga Vincent A.V Second Prize-Quiz, TechBeta, BRIGITZ
15. 501213 R. Bencika Second PrizeQuiz,TechBeta, BRIGITZ
16. 501401 D.Ajitha First Prize-Debugging, TechBeta, BRIGITZ
17. 501247 Sruthi R. Nambi First Prize-Debugging, TechBeta, BRIGITZ
18. 501250 Vincy A. Sariga Vincent A.V Second Prize-Debugging, TechBeta, BRIGITZ

 2014-2015

Sl.No Roll No. Name of the student Award/ Title of the paper/project
1. 501204 Agnes Shailendra.F First Prize-Technical Quiz, BRIGITZ
2. 501209 Anushka Victo Peter.M Second Prize-Technical Quiz, BRIGITZ
3. 501237 Monisha Y.R Third Prize-Technical Quiz, BRIGITZ
4. 501250 Vincy A. Sariga Vincent A.V Second Prize-Web Designing, BRIGITZ
5. 501213 R. Bencika First Prize-Web Designing, BRIGITZ
6. 501244 Sherne Evangeline.V.P Second Prize-Web Designing, BRIGITZ

 2013-2014

Sl.No Roll No. Name of the student Award/ Title of the paper/project
1. 501247 Sruthi R. Nambi Second Prize- Aptitude and Reasoning, BRIGITZ
2. 501249 Vidhya.R Second Prize- Aptitude and Reasoning, BRIGITZ