Internship

2021-2022

Sl No Name of the company Number of students 
1 Pantech E-Learning 20
2 AICL,Chennai 1
3 SUN SCHOOL 2
4 AGRICAA Innovation Pvt.Ltd. 1
5 Techgeekers Media 1
6 Internship Studio 1
7 Seedorsoft Pvt.Ltd. 12
8 VERSEO 1
9 Chain-Sys 1
10 Hexaware Technologies 1
11 H&R Block 3
12 Althi Solutions 3
13 Mafiree 1
14 B2C Technologies 2
Total 50

Internship

2020-2021

Sl. No. Name of the Student Semester/Year Name of the Organization Training period
1. Jerisha J VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Mar 21 to Apr 21
2. Sanuja S B VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Mar 21 to Apr 21
3. Puvana Preethika M VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Mar 21 to Apr 21
4. Preetha Lekshmi N VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Mar 21 to Apr 21
5. Reena A VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Mar 21 to Apr 21
6. Kasthuri Ayswarya V S VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Mar 21 to Apr 21
7.

 

Gnana Trisha P G R VIII/IV CKS Solutions 18-02-21 to 23-03-21
8. Linu Robin R VIII/IV CKS Solutions 18-02-21 to 23-03-21
9. Reka P VIII/IV CKS Solutions 18-02-21 to 23-03-21
10. Sutheep S VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Feb 21 to March 21
11. Aravinth S VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Feb 21 to March 21
12. Shelton Ahuja J VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Feb 21 to March 21
13. Muthu Kumar M VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Feb 21 to March 21
14. Sabarish T M VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Feb 21 to March 21
15. Sujith Sharma J S VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Feb 21 to March 21
16. Sam Swidrick P VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Feb 21 to March 21
17. Tony S VII/IV REXKNAR Creative Solutions Aug 2020 to Nov 2020

Internship

2019-2020

 

S. No Name of the Student Semester/Year Name of the Organization Training period
 

1.

Ajithra C S VI/ III KELTRON, Thiruvananthapuram 25-11-2019 to

06-12-2019

2. Jaisha J VI/ III Technocrats, Chennai 22-11-2019 to

19-12-2019

3. Subisha VI/ III Seelogics 2-12-2019 to

7-12-2019

4. Akshaya Rajan VIII/IV SMI, Madurai 02-01-2020 to

31-08-2020

5. Hari Krishnan G VIII/IV UST Global 20-01-2020 to

20-04-2020

6. Sephin Reji VIII/IV SMI, Madurai 02-01-2020 to

31-08-2020

7. Klinsmann R VIII/IV H&R Block 03-02-2020 to

03-04-2020

 

In-plant Training

2020-2021

Sl. No. Name of the Student Semester/Year Name of the Organization Training period
 

1

Shelton Ahuja J VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Feb 21 to March 21
2 Sabarish T M VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Feb 21 to March 21
3 Sutheep S VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Feb 21 to March 21
4 Sujith Sharma J S VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Feb 21 to March 21
5 Sam Swidrick P VIII/IV Trinetz Technology Services Pvt.Ltd/

Networks Systems

Feb 21 to March 21

2019-2020

S. No Name of the Student Semester/Year Name of the Organization Training period
 

1

Sushma S VI/ III SPIRO Solutions Private Limited 03-12-2019 to

07-12-2019

2 Sarsha J S VI/ III SPIRO Solutions Private Limited 03-12-2019 to

07-12-2019

3 Nivedha S VI/ III SPIRO Solutions Private Limited 03-12-2019 to

07-12-2019

4 Syed Rashid VI/III NP Software services private ltd 13-01-2020 to

18-01-2020

Internship

2018-2019

S. No. Name of the Student Name of the Organization Training period
1. Aakash R L, Abdul Majeed B, Abhiram S L, Abinaya S,Ajay J, Akash Manikandan R B, Akash R, Ani Richwin A, Anslin Raj I Keltron IT education centre, Trivandrum 19-11-2018 to 14-12-2018
2. Anto Shybin S, Antony Nitheesh S, Anu Dharshini M.A , Anu R,        Anu Juliet R, Ashika S, Benitto C S, Divine Steffi M, Godwin M, Indira P, Jaisha J, Jenila S, Jephina J H, Joseph Raj Rahul Keltron IT education centre, Trivandrum 19-11-2018  to 14-12-2018
3. Easwari S S Miru Technologies 26-11-2018 to 14-12-2018
4. Ragavi A, Linda Q Agile Cyber Solutions 3-12-2018 to 07-12-2018
5. Shebeila V WIN Cars Pvt. ltd 20-05-2019 to 22-06-2019
6. Blessy Anto, Ragavi A, Sarsha J S, Sowmiya, Steffi P.S, Sivin Raj R, Kanesha K, Mary Edwin Shilpa, Nivedha U P, Monisha M, Midhun Vijay Keltron IT education centre, Trivandrum 22-05-2019 to 21-06-2019
7. Shona S Keltron IT education centre, Trivandrum 23-05-2019 to 22-06-2019
8. Pearlin Smily H UNIQ Technologies 23-05-2019 to 22-06-2019
9. Reka P, Loy Bliss J UNIQ Technologies 24-05-2019 to 13-06-2019
10. Beno Anton C, Gibsen D, Ajith N, Anish J Keltron IT education centre, Trivandrum 24-05-2019 to 23-06-2019
11. Benitus Vivena J Keltron IT education centre, Trivandrum 27-05-2019 to 16-06-2019
12. Dilsha Zanam Keltron IT education centre, Trivandrum 27-05-2019 to 16-06-2019
13. Divya Anadhi   , Drishya S J,    Ashmi Vester, T Ashika R Berline, Arockia Tinu J, Bency Mol D P, Ashmitha S  , Deoshima S,          Adlin Belsiya G, Anithra S G, Anisha R, Dany George Keltron IT education centre, Trivandrum 27-05-2019 to 16-06-2019
14. Subisha G EnterKey Solutions Pvt Ltd 27-05-2019 to 07-06-2019
15. Ashick D Johnson EnterKey Solutions Pvt Ltd 28-05-2019 to 14-06-2019
16. Boopathy R, Archana A B Keltron IT education centre, Trivandrum 29-05-2019 to 16-06-2019
17. Krishna Priya V Caarpus Technology Services pvt.Ltd 03-06-2019 to 14-06-2019
18. Preni P , Subitha R , Sushma S,     Tina M Dominic, Vinitha R Keltron IT education centre, Trivandrum 10-06-2019 to 16-06-2019
19. Jerisha J KaaShiv Info Tech 11-06-2019 to 15-06-2019

2017-2018

S.No.

Name of the Student Name of the Organization Training period

1.

Siva Priya M

Cerf Study Springs Pvt. Ltd

19-02-2018 to 13-03-2018

2.

Sephin Reji, Sheik P S, Sarath P V, Supradeep A

Kaashiv Infotech

11-06-2018 to 15-06-2018

2016-2017

S. No.

Name of the Student Name of the Organization

Training period

1.

Nain Anna Manoj

SBL Knowledge Services Ltd

06-06-2017 to 30-06-2017

In-plant Training

2018-2019

S. No.

Name of the Student Name of the Organization

Training period

1. Akshaya Rajan BSNL 27-05-2019 to 31-05-2019
2. Reshma S, Annie Rinisha V BSNL 03-06-2019 to 07-06-2019
3. Fousia Banu A R, Jafini J J BSNL 03-06-2019 to 07-06-2019
4. Joel Ray Shelly A T WIN Car’s Private Limited 03-06-2019 to 22-06-2019

2017-2018

S. No. Name of the Student Name of the Organization Training period
1 Sephin Reji, Sheik P S, Sarath P V, Supradeep A Kaashiv Infotech 11-06-2018 to 15-06-2018
2 Jees Remisha J, Akshaya J, Blessha A, Jivimernisha V Keltron IT education centre, Trivandrum 04-12-2017 to 10-12-2017

2016-2017

S. No. Name of the Student Name of the Organization

Training period

1. Akshaya Chandran, Kavyasree Prakasan, Karthika A S, Delfin J, Manjusha J S IBS, Techno Park, Trivandrum 20-12-2016 to 21-12-2016
2. Nagammal M A BSNL, Nagercoil 27-06-2016 to 01-07-2016

2014-2015

S. No.

Name of the Student Name of the Organization

Training period

1

Subbulekshmi N S

BSNL, Nagercoil

15-12-2014 to 19-12-2014